رئيس جامعه جراحان كشور: انواع سرطان‌ها در حال افزايش است

رئيس جامعه جراحان ايران نسبت به شيوع انواع بيشتري از سرطان‌ها در كشور هشدار داد و مردم را به رعايت نكات جزيي در اين زمينه توصيه كرد.

دكتر "ايرج فاضل" كه به اصفهان سفر كرده است روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: اكنون نسبت به ‪ ۲۰‬سال قبل شيوع بعضي سرطان‌ها مثل لوله گوارش ، روده بزرگ و سرطان سينه بانوان افزايش يافته است.

وي از رسانه‌هاي جمعي درخواست كرد اينگونه‌اطلاعات را به‌صورت شفاف به مردم انتقال دهند تا اطلاعات پزشكي مردم بدون هراس افزايش يابد و در نتيجه موجب تشخيص زودرس بيماري سرطان و درمان آن بشود.

وي يكي ازاقداماتي را كه بايد دراين زمينه با قوت انجام شود راثبت موارد سرطان‌ها توسط مراكز درماني دانست و گفت: هر پزشك يا پاتولوژيست موظف است در اين زمينه گزارش دهد.

استاد دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي تاكيد كرد اگر اين اقدام در سراسر كشور انجام شود بانك اطلاعاتي كاملي نسبت به ميزان بروز و شيوع سرطان‌هاي مختلف در كشور بدست خواهد آمد كه اولين قدم براي اقدامات بعدي مي‌باشد.

دكتر فاضل گفت: سرطان‌ها در كليه اعضا و اندام‌ها و حتي دردرون خال‌هاي بدن مي‌تواند بروز و ظهور نمايد كه در اين صورت سلول‌هاي مختلف آن نواحي به دلايل بسياري كه هنوز از نظر علمي ناشناخته مانده با نظم فوق‌العاده دقيق شروع به نوسازي ، تجديد و تكثير مي‌نمايند.

وي گفت: اگر اين تكثير سلولي كه بيش از نياز بدن است در سلسله اعصاب مركزي بدن اتفاق بيفتد در اين صورت "تورمور" يا"غده سرطاني" بوجودمي‌آيد.

به گزارش ايرنا، رئيس جامعه جراحان ايران گفت: متاسفانه اينگونه تومورها تابع نظام طبيعي بدن نيستند و با رشد سريع غيرعادي خود قسمت عمده‌اي از ذخاير انرژي بدن را مصرف مي‌كنند و منجر به ضعف بيمار مي‌شوند.

دكتر فاضل تنها راه مبارزه با تومورهاي سرطاني را تشخيص زودرس دانست و تاكيد كرد: مردم بايد توجه كنند كه بروز هر گونه علايم جديدي در بدن ممكن است دليل بر وجود يك تومور باشد.

وي هر گونه اشكال در بلع غذا، يبوست ها، اسهال‌هاي غيرعادي و وجود خون در مدفوع كه قبلا در بدن وجود نداشته را در صورت استمرار، هشداردهنده دانست و توصيه كرد بيمار حتما به پزشك مراجعه نمايد.

رئيس جامعه جراحان ايران گفت: متاسفانه بسياري از تومورهاي سرطاني تا مدت‌ها علايمي ندارد و تنها شانس بيمار آن است كه تومورها درنواحي سطحي بدن وقابل لمس باشند كه پزشك جراح مي‌تواند بيمار را راهنمايي كند.

به گفته او تومور سرطاني در قسمت‌هاي دروني بدن از جمله ريه و معده به سادگي قابل تشخيص نيست اما بي‌اشتهايي مي‌تواند نشانه‌اي از آن باشد.

دكتر فاضل به‌بانوان توصيه كرد هر ماهه پستان‌هاي خودشان را معاينه كنند و در صورت مشاهده توده قابل لمس حتما به پزشك مراجعه نمايند.

وي در عين حال عوامل ارثي، استعمال دخانيات، استرس‌هاي فردي و اجتماعي را نيز در بروز سرطان‌ها بي‌دخيل ندانست و گفت: فشارهاي جسمي و رواني سيستم ايمني بدن را متاثر مي‌نمايد و بر آنها اثر منفي مي‌گذارد.

رئيس جامعه جراحان ايران همچنين ازدياد جمعيت و گراني هزينه‌هاي درماني را در بروز بيماري‌هايي كه منجر به توليد سرطان مي‌شود موثر دانست.

دكتر فاضل گفت: اكنون وضع درمان در كشور به صورتي درآمده كه مردم به علت عدم توانايي در تامين هزينه‌هاي درمان خود وقتي به مراكز درماني مراجعه مي‌كنند كه حالت اورژانسي دارند و بيماري آنها بطور غيرقابل كنترل پيشرفت كرده و كار از كار گذشته است.

وي گفت: بيماري‌هاي سرطاني كه تشخيص زودرس برايشان داده نشود بااين روش به سرطان‌هاي حاد و غير قابل علاج در مي‌آيند و بيمار را به سير قهقرايي مي‌كشانند تا مرگ او فرا رسد.

منبع: ایرنا

/ 0 نظر / 5 بازدید