بودجه یک دانشگاه‌ در کشوری همسایه ایران بیش از کل بودجه وزارت علوم است

معاون پژوهشی وزیر علوم با بیان این که یکی از کشورهای همسایه، بودجه‌ای بیش از بودجه کل وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری را به یکی از دانشگاههای پیشرفته خود اختصاص داده است، بیان کرد: در حال حاضر ایران از لحاظ کمیت تولیدات علمی پس از ترکیه در جایگاه دوم و از لحاظ نرخ رشد تولیدات علمی در جایگاه اول منطقه قرار دارد.

به گزارش خبرنگار «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر کبگانیان با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد: در این دهه اخیر با توجه به شاخص‌های موجود حرکت‌های خوبی در حوزه علمی داشته‌ایم. بیش از سه سال پیش ثبت اختراع قابل ملاحظه‌ای نداشتیم، مقالات خوب بود، ولی حرکت تصاعدی نداشت که با توجه به رقیبهایمان خیلی عقب بودیم، پیش‌بینی می‌شود امسال 13 هزار مقاله ارائه شود.

وی ادامه داد: البته این حرکات کافی نیست، زیرا اهداف ما بزرگ است و براساس سند چشم‌انداز باید رتبه اول منطقه را کسب کنیم و رقبای ما تنها یک کشور نیستند.

معاون پژوهشی وزیر علوم در خصوص نقش پارک‌های علم و فن‌آوری در بحث نخبه پروری، اظهار کرد: پارک‌های علم و فرهنگی که محل تعامل دانش و صنعت هستند و تجاری سازی علم و فن‌آوری را به عهده دارند، می‌توانند در صورت وجود شرایط و لوازم جایگاه ویژه‌ای داشته باشند.

وی افزود: اگر دو عامل فشار علم و کشش صنعت با هم نباشد، کار پیش نمی رود. فرض کنید دانشگاههایی داشته باشیم که در تولید علم و فن‌آوری موفق باشند ولیکن کشش صنعت، بازار، اقتصاد و نیاز کشور این مساله را تسریع نکند.

دکتر کبگانیان با بیان این که پارک‌های علم و فن‌آوری دارای چنین خصوصیاتی هستند، تصریح کرد: اگر این کار بدون مدیریت باشد فارغ التحصیلان نخبه ما برخی مهارت‌های اقتصادی، بازاریابی، مدیریت موسسات را ندارند. از جمله فعالیت‌های پارک‌ها این است که این امکانات را با هزینه‌های بسیار کم اعم از در اختیار گذاشتن مشاوران حقوقی در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهد.

وی در این مورد ضمن اشاره به نمونه‌ای از پارک‌های علم و فن‌آوری اعلام کرد: یکی از پارک‌های علم و فن‌آوری با 5 میلیون تومان حمایت مالی از وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری چندین میلیارد تومان قرارداد صنعتی دارد و نه تنها بی نیاز است، حاضر است چندین برابر این مبلغ را به وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری پس دهد.

معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری خاطر نشان کرد: پارک‌های علم و فن‌آوری جایگاه خوبی برای رشد شرکت‌هایی هستند که دانشمند و نخبه دارند، ولی در صنعت و بازار حرفه‌ای نیستند. اگر این قبیل شرکت‌ها را در سطح کشور هدایت نکنیم ورشکسته شده و متخصصان آنها جذب شرکتهای خارجی می‌شوند.

/ 0 نظر / 23 بازدید