کوبا- بیوتکنولوژی در خدمت جامعه

cuba_ciencia.jpg


مرکز مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی کوبا ( CIGB ) بیست ساله شد.
در این مرکز دانشمندان بسیاری کار می کنند و جوانان زیادی وقت خود را در آزمایشگاهها بسر می برند و از این کار خیلی خوشحال هستند. این موضوع نه تنها برای ساکنان جزیره کوبا بلکه برای تمام دنیا مفید هست.دانشمندان کوبایی محصولا ت موثری در زمینه بیومدیکالی- برای باغداری - پرورش حیوانات آب و حفاظت از اکوسیستم را در جهت سلامت جامعه توسعه داده اند.


تا به حال 18 محصول توسط این مرکز ارایه شده:

 4 تا واکسن داروهایی مثل اینترفرون و استرپتوکینازی نوترکیبی برای خونریزی و سکته های قلبی.
همچنین واکسن های ضد سرطان – مواد محافظتی اکوسیستم و یا آنتی کورهای که در گیاهان جهت تولید واکسن انسانی استفاده می شوند.این مرکز اکثر این نتایج را ثبت کرده و برایشان پتنت هم گرفتند.
بعلاوه این تکنولوژیها را به کشورهای مختلفی منتقل کرده است.اولین بار در سال 1981 توانستند اینترفرون را از گلبولهای سفید بدست آورند و دومین بار در سال 1987 این کار را بوسیله نو ترکیبی بدست آوردند.(بطور مثال می توان به روشهای درمان پاپیلوم انسانی و هپاتیت ویروسی B و C با همین نو ترکیبی اشاره کرد).این محصولات به کشورهای ذیل فروخته می شوند:
کولومبیا- ایران- برزیل- هند- چین- مکزیک- پاکستان و اکوادور.هیبرکینازسترتوکیناز نو ترکیبی) محصولی است که در درمان بیماریهای ترومبولیکی اهمیت بسیاری دارد و این دارو بر روی بیشتر از 50 هزار بیمار امتحان شده و نتایج مثبتی را نشان داده است.(دارای پتنت در ایالات متحده و اروپا می باشد).

آخرین کار ارایه شده این مرکز Citoprot بصورت آمپول می باشد و عمل ترمیم و جوش زخم پای بیماران دیابتی را انجام داده و از قطع پای این بیماران جلوگیری می کند.در خاتمه محصول دیگر این مرکز Planticuerpo می باشد که آنتی کور مونو کولونال نو ترکیبی که برای اولین بار در جهان توسط گیاهان بدست آورده شده و برای تولید واکسن هپاتیت B مورد استفاده قرار گرفته شده.

اپرون

/ 0 نظر / 15 بازدید