محققان با ابداع یک روش بی خطرتر برای تولید سلول های قدرتمند بنیادی از سلول های م

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از رویترز، محققان در این روش با استفاده از ویروس های معمولی سرماخوردگی، ژن های تغییر یافته را به درون سلول های معمولی موش منتقل کردند و باعث شدند که شکل و عملکرد این سلول ها شبیه سلول های بنیادی جنینی شود.
“کنراد هاچدلینگر” از “بیمارستان عمومی ماساچوست” و “دانشکده پزشکی هاروارد” در بوستون در مجله “ساینس” نوشتند، اگر بتوان همین کار را بر روی سلول های انسان نیز انجام داد، این کار روش بی خطری را برای آزمایش سلول درمانی جهت درمان بیماری هایی مانند کم خونی داسی یا بیماری پارکینسون ارائه خواهد داد.
سلول های بنیادی سلول های اصلی بدن هستند و می توانند به تمام بافت ها، ارگان ها و خون تبدیل شوند.
سلول های بنیادی جنینی قویترین نوع سلول های بنیادی در نظر گرفته می شوند زیرا این سلول ها پتانسیل تبدیل شدن به هر نوع بافتی را دارند.
اما ساخت سلول های بنیادی جنینی دشوار است و برای تولید انها به یک جنین یا استفاده از فناوری همتاسازی نیاز است.
افراد بسیاری با استفاده از سلول های بنیادی جنینی مخالفند و چند کشور از جمله آمریکا بودجه انجام این گونه آزمایشها را محدود کرده اند.
سال گذشته چند گروه از دانشمندان گزارش دادند که موفق به کشف دسته ای از ژن ها شده اند که می تواند سلول های معمولی پوست را به سلول های بنیادی تحریک شده چند پتانسیلی یا سلول های iPS تبدیل کنند. سلول های iPS شبیه سلول های بنیادی جنینی هستند و همانند سلول های بنیادی جنینی عمل می کنند.
محققان برای انتقال این ژن ها به سلول ها مجبور بوده اند که از “رتروویروس ها” استفاده کنند. رتروویروس ها ماده ژنتیک خود را وارد سلول هایی می کردند که وارد آنها می شدند.
این کار می تواند خطرناک باشد، باعث بروز تومورها شود و یا عوارض دیگری نیز داشته باشد.
گروه هاچدلینگر برای انتقال چهار ژن تغییر شکل یافته به درون سلول ها از ویروس های بسیار بی خطرتر به نام “آدنوویروس ها” (adenovirus) استفاده کردند.
آنها از سلول های پوست موش و سلول های کبد ناشی از جنین موش استفاده کردند و باعث شدند که شکل و عملکرد هر دو نوع این سلول ها شبیه سلول های iPS شود.
هاچدلینگر در یک گفت و گوی تلفنی گفت، نکته جالب درباره آدنوویروس ها در مقایسه با رترویروس ها این است که آنها پروتئین را به درون سلول ها منتقل می کنند اما هرگز دی.ان.ای خود را با سلول ها تلفیق نمی کنند.
همزمان با تقسیم سلول ها انها این ویروس را رقیق می کنند تا ناپدید شوند. اما تغییرات ژنتیکی باقی می ماند.


/ 0 نظر / 65 بازدید