پزشکی در دوران ماقبل تاریخ

 پزشکی ایران باستان

مرین و مطالعه پزشکی در ایران دارای سابقه طولانی و پرکاری است. موقعیت ایران در تقاطع شرق و غرب آن را در قلب تحولات در هر دو پزشکی یونان باستان و هند قرار داده است. بسیاری از پیشرفتها توسط ایرانیان در هر دو دوران قبل و بعد از اسلام به این دانش اضافه شد.

اولین نسل از پزشکان پارسی در دانشگاه جندی شاپور ، آموزش دیده بودند که گفته می‌شود نخستین بیمارستان آموزشی که ابداع شده است. رازی به عنوان مثال ، اولین پزشکی است که از مصرف الکل به طور منظم در حرفه خود استفاده کرد.

کتاب جامع پزشکی (الحاوی) نوشته شده توسط رازی پزشک و شیمیدان بزرگ ایرانی بود در این کتاب رازی به ثبت بیماری‌ها و روشهای درمانی به کار برده در مورد آنها پرداخته است. همچنین کتاب رازی در مورد سرخک و آبله در معرفی این دو بیماری در اروپا بسیار تاثیر گذار بود.

ابن سینا فیلسوف معتضله و پزشک بزرگ چهره دیگر تاثیر گذار پزشکی ایران است که کتاب قانون پزشکی او را عده‌ای معروف ترین کتاب در تاریخ طب در نظر گرفته اند. این کتاب متن استاندارد تحصیل پزشکی در تمام اروپا تا عصر روشنگری بود.

/ 1 نظر / 27 بازدید
گودرز صادقی

سلام. بسیار متشکرم بخاطر ابراز محبتتان در مورد وبلاگم. من هم باید اعتراف کنم که کار بسیار زیبایی را مدیریت میکنید. من معمولاً خیلی کم لینک میدهم ولی وبلاگ شما ارزش آن را قطعاً دارد. اگر موافق باشید این کار را خواهم کرد. موفق باشید.