ترمیم آسیبهای غضروفی بدن با استفاده از سلولهای بنیادین

متخصصان دانشگاه بریستول ساختار زنده ای را مخصوص التیام آسیبهای زانو ناشی از فعالیتهای ورزشی تولید کرده اند که با استفاده از سلولهای بنیادین فرد بیمار به مداوای جراحتهای وی می پردازد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سالانه تعداد زیادی از افراد در اثر بروز حوادث در هنگام ورزش به پاره شدگی منیسک زانو دچار می شوند که عامل این اختلال کشیدگی ناگهانی در استخوانهای بالایی و پایینی پا است.

شیوه های درمانی که امروزه برای مداوای این پدیده مورد استفاده قرار می گیرد زیاد موفقیت آمیز نبوده و می تواند به استراحت های طولانی مدت ورزشکاران منجر شود. برخی از ورزشکاران این دوره استراحت را با انجام جراحی و برداشتن غضروف آسیب دیده کوتاه می کنند که انجام این جراحی در طولانی مدت می تواند سبب بروز آرتروز در زانوی فرد شود.

به همین منظور محققان دانشگاه بریستول با انجام مطالعات فراوان موفق به ترمیم غضروف آسیب دیده با استفاده از سلولهای بنیادین شخص مصدوم در آزمایشگاه شدند.

محققان برای ممکن ساختن این درمان از سلولهای بنیادین فرد برای پوشاندن ساختاری اسفنج مانند از جنس کلاژن استفاده کرده و آن را در نزدیکی پارگی غضروف قرار دادند. نتایج نشان می دهد که در محیط آزمایشگاهی این ساختار طبیعی موفق به دوختن دو سمت غضروف پاره شده به یکدیگر شد.

به گفته متخصصان روماتولوژی سلولهای بنیادین در این شیوه درمانی منجر به ساخته شدن مجدد دو سمت پارگی شده و در نهایت با به هم چسبیدن این دو سمت جراحت ترمیم می یابد. تنها نکته باقی مانده میزان مقاومت بافت غضروفی جدید است که آزمایش این شیوه بر روی انسان، این نکته را نیز مشخص خواهد کرد.

بر اساس گزارش تلگراف، این شیوه جدید درمانی به زودی و برای اولین بار بر روی فردی آسیب دیده و خارج از محیط آزمایشگاهی مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

/ 0 نظر / 25 بازدید