درآستانه روزجهاني كمردرد

هشدار دبير انجمن مطالعات درد نسبت به عواقب تحمل و عدم درمان كمر‌درد: بسياري از دردهاي دوران قاعدگي ناشي از بيماريهاي پنهان زنان است

دبير انجمن بررسي و مطالعات درد ايران با بيان اينكه بسياري از افراد جامعه درد كمر را جدي نمي‌گيرند، اعلام كرد: سكته قلبي در افراد مبتلا به دردهاي طولاني شايع‌تر است.

دكتر مهران كوچك در آستانه روز جهاني كمردرد به خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، گفت: دردهاي كمري جزو شايع ترين دردها به شمار مي‌آيند؛ به همين دليل يكي از رايج ترين علل مراجعه بيماران به پزشكان ارتوپدي، اعصاب، طب سوزني، فيزيوتراپي، روماتولوژي و كلينيك‌هاي درد، ابتلا به كمر درد است.

وي افزود: هر چند آمار دقيقي در رابطه با ميزان هزينه ناشي از دردهاي كمر وجود ندارد اما بر اساس آمار جهاني گاهي هزينه‌هاي پيشگيري و درمان از كمر درد به اندازه بودجه يك كشور تخمين زده مي‌شود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي يادآور شد: هر فرد در طول زندگي خود دست كم يك بار كمر درد حاد را تجربه مي‌كند. اين در حاليست كه ميزان مراجعه افراد مبتلا به كمردرد به علت نداشتن آگاهي كافي، بسيار پايين تر از ميزان واقعي برآورد مي‌شود.

 كوچك با تاكيد بر اين كه دردهاي كمر نيز بايد همچون ساير انواع درد مورد پيگيري پزشكي قرار گيرد، به عواقب بي توجهي به اين نوع درد اشاره كرد و گفت: اختلال در نحوه راه رفتن، كوتاه شدن اندام و ساييده شدن مفاصل از عواقب تحمل بي جاي كمر درد به مدت طولاني است.

وي همچنين كاهش كارايي مغز، تضعيف قدرت حافظه، اختلال در قدرت تصميم‌گيري و عدم تمايل به معاشرت را از ديگر عوارض ناشي از دردهاي طولاني برشمرد و به افراد توصيه كرد كه كمردرد را از بروز نخستين علايم به سرعت گزارش و پيگيري كنند.

دبير انجمن بررسي و مطالعات درد، درد سياتيك را يكي از شديدترين انواع دردهاي كمر دانست و به ايسنا گفت: افرادي كه در بلند كردن اجسام سنگين اصول پزشكي را رعايت نمي‌كنند بيشتر به درد سياتيك مبتلا مي‌شوند.

وي اظهار كرد: ‌جنس و سن نقش زيادي در ابتلا به درد سياتيك ندارند، اما اين عارضه در افراد 30 تا 50 سال بيشتر مشاهده مي‌شود.

كوچك در مورد خود درماني دردهاي كمر، گفت: ‌افراد مي‌توانند درصورت ابتلا به انواع درد كمر از مسكنهاي رايج استفاده كنند؛ البته در صورت تداوم درد پس از گذشت دو روز، مراجعه فرد مبتلا به پزشك الزامي است.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، به افراد مبتلا به كمر درد توصيه كرد تا از پمادهاي مسكن از جمله ديكلوفناك، پيروكسي كام و پماد گياهي رزماري در درمان كوتاه مدت خود بهره گيرند.

كوچك همچنين به كمردردهاي دوران قاعدگي زنان اشاره كرد و گفت: بر خلاف باور عموم مبني بر عادي بودن اين نوع درد به زنان توصيه مي‌شود تا در صورت بروز كمر درد در دوران قاعدگي به پزشك مراجعه كنند و به مصرف مسكن هاي ضد درد اكتفا نكنند.

وي گفت:‌ در بسياري از موارد دردهاي دوران قاعدگي نشاني از وجود بيماريهاي پنهان در زنان است و توجه جدي را مي‌طلبد.

دبير انجمن بررسي و مطالعات درد ايران،در پايان با اعلام اين كه استراحت مطلق براي مبتلايان به كمر درد ممنوع است يادآور شد: تنها بيماراني كه تحت عمل جراحي قرار گرفته‌اند بايد به طور مطلق استراحت كنند.

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

/ 0 نظر / 4 بازدید