فناوری نانو برای اولین بار در ایران باستان به کار رفته است

اصفهان - خبرگزاری مهر: مدیر مرکز مشاوره و توسعه نانوتکنولو‍ژی ایتالیا گفت:‌ بر اساس بررسی های به عمل آمده ایرانیان باستان در زمان هخامنشینان اولین کسانی بودند که به فناوری نانو دست یافتند.

به گزارش خبرنگار مهر در اصفهان ایمان مرادی شامگاه گذشته در همایش تازه های نانو در عرصه تولید و تجارت بین الملل افزود: بر اساس آخرین بررسی هایی که انجام داده به این نتیجه رسیده ایم که ایرانیان باستان در حدود دو هزار و 530 سال پیش توانستد به فن آوری نانو دست یابند.

وی ادمه داد: این در حالی است که پیش از این بیان شده بود در رم باستان حدود یک هزار و 600سال پیش این فن آوری مورد استفاده قرار گرفته است.

مدیر مرکز مشاوره و توسعه نانوتکنولو‍ژی ایتالیا در خصوص بررسی های که اخیرا به نتیجه رسیده است به اولین سکه ای که در تاریخ ضرب شده است اشاره کرد و افزود: این سکه با نام "دریک" در امپراطوری ایران ضرب و با 95 درصد طلا و پنج درصد نقره بود که دولت و امپراطوری ایران اجازه ضرب این سکه را مشروط بر این که درصد طلا و نقره آن تغییر نکند، به دیگر کشورها داد.

مرادی اظهار داشت: از سوی دیگر با بررسی کتابهای تاریخی به این نتیجه می رسیم که در ایران طلایی وجود داشته است با نام "زر سرخ" که سکه با آن ضرب می شد و ضرب این سکه نیز باید به طور قطع همان ویژگی 95 درصد طلا و پنج درصد نقره را داشته باشد، این در حالیست که این طلا نمی تواند سرخ باشد مگر اینکه آنها برای انجام این امر از فناوری نانو استفاده می کردند.

وی تصریح کرد: اولین کسانی که این فناوری را انجام داده اند از شهر نیشابور بوده اند و به دلیل اینکه رنگ سرخ مقدس بود برای ایرانیان این طلا از ارزش زیادی برخوردار شد.

سال 2025 لباس نامرئی تولید می شود

در بخش دیگری از این جلسه مرادی با اشاره به اینکه در سال 2025 لباس نامرئی تولید می شود، اظهار داشت: مراحل تولید این لباس اکنون در مرحله آزمایشگاهی قرار دارد.

وی در خصوص لباس نامرئی گفت: هر کسی که این لباس را می پوشد نامرئی شده و اکنون محلول آن در سطح آزمایشگاهی به مرحله تولید آزمایشگاهی رسیده است.

مرادی خاطر نشان کرد: در این شکل از نانوپارتیکل، طلا ساخته می شود.

ایمان مردای در حال حاضر مدیر مرکز مشاوره و توسعه نانوتکنولو‍ژی ایتالیا است و برنده اولین جایزه نانو در ایران است.

/ 0 نظر / 27 بازدید