درمان‌هاي تازه عليه سازوکارهاي پايه‌اي سرطان

topcancer140306.jpg
پژوهشگران مي‌گويند درمان‌هايي که سازوکارهاي پايه‌اي سرطان را هدف قرار مي‌دهند به سلاح‌هاي برگزيده در نبرد با اين بيماري مرگبار بدل شده‌اند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه رابرت ازولس از مرکز سرطان فوکس چيس آمريکا مي‌گويد:
"درمان‌هاي مولکولي هدفمند که در چند سال گذشته به وجود آمده‌اند، چشم‌اندازهاي درمان سرطان را بسيار گسترش داده‌اند."

اودر چهل و سومين کنفرانس سالانه انجمن سرطان‌شناسي باليني آمريکا (ASCO) سخن مي‌گفت که با حضور 25000 متخصص از هفته گذشته آغاز شده است و سه‌شنبه 5 ژوئن (15 خرداد) پايان مي‌يابد.
برخي از داروهاي هوشمند ضدسرطان کارکردهاي پايه سلول سرطاني را هدف قرار مي‌دهند و مانع از تکثير آن مي‌شوند.

پژوهشگران با استفاده از بيوتکنولوژي کانال‌هاي ارتباطي ميان سلول‌هاي سرطاني را يافته‌اند و توانسته‌اند درمان‌هايي را بيابندکه آنها را مسدود کند.
گروهي از شيوه‌هاي درماني جديد هم از ايجاد عروق خوني بوسيله تومورها براي تغذيه کردن خودشان ممانعت مي‌کنند.

اين روش‌هاي درماني جديد درمان سرطان را به کلي دگرگون خواهند کرد.اولين دارو از اين نوع آواستين (Avastin) است که در اروپا شرکت روش و در آمريکا شرکت جين‌تک آن را به بازار فرستاده‌اند.تاثير اين دارو در افزايش طول عمر بيماران مبتلا به سرطان پيشرفته روده بزرگ و ريه نشان داده شده است.


يک بررسي جديد هم که اين هفته نتايج آن منتشر شد نشان مي‌دهد که اين دارو طول عمر مبتلايان به تومورهاي بدخيم کليه را دوبرابر مي‌کند.


دو داروي ديگر که اخيرا براي استفاده در درمان سرطان‌هاي مقاوم به درمان‌ و پيشرفته کليه تاييد شده‌اند: نکساوار (Nexavar) ساخت شرکت آلماني باير و سوتنت (Sutent) ساخت شرکت آمريکايي فايزر است که گيرنده‌اي ژنتيکي را که باعث رشد تومور مي‌شوند، خنثي مي‌کنند.

پيش از اين داروها براي درمان سرطان روده بزرگ و معده به کار مي‌رفته‌اند.

نکساوار همچنين بر اساس نتايج يک آزمون باليني که در اين اجلاس منتشر شد تا 44 درصد طول عمر بيماران مبتلا به سرطان پيشرفته کبد را مي‌افزايد.


به گفته پژوهشگران نکساوار اولين درمان عمومي موثر براي سرطان کبد است که سومين سرطان مرگبار در جهان به حساب مي‌آيد.اين دارو از طريق القاي خودکشي سلولي در سلول‌هاي سرطاني و پيشگيري ار رشد عروق خوني تغذيه‌کننده انها عمل مي‌کند.

شرکت فرانسوي سانوفي-اونتيس نيز نتايج آزمون باليني داروي جديدي به نام آفليبرسپت (Aflibercept) را ارائه کرد که پيشرفت سرطان تخمدان را که به شيمي‌درماني هاي معمول پاسخ نمي‌دهد، مهار مي‌کند.


دکتر جولي گرالو استاديار سرطان‌شناسي دانشگاه واشنگتن در سياتل آمريکا در مورد روش‌هاي جديد درکاني سرطان مي‌گويد:‌"ما شاهد انقلابي در درک سرطان در انسان هستيم."

به گفته او ترکيبي از علوم ژنتيک و بيوتکنولوژي باعث گسترش روش‌هاي درماني خواهد شد که بر اساس ترکيب ژن‌هاي بيماران منفرد و سرطان‌هاي آنها عمل مي‌کنند.

چهارشنبه 23 خرداد 1386 - همشهري

/ 0 نظر / 5 بازدید