نخستين بانك تخمك در ايران راه‌اندازي شد

dum_procr_banche.jpg 
نخستين بانك تخمك در ايران به همت پژوهشكده فناوري‌هاي نوين علوم پزشكي جهاد دانشگاهي ابن سينا راه‌اندازي شد.
به نقل از روابط عمومي جهاد دانشگاهي، رئيس پژوهشكده فناوريهاي نوين علوم پزشكي جهاد دانشگاهي با اعلام اين خبر اظهار داشت: امروز علل مختلف از قبيل بالا رفتن سن ازدواج، شيوه زندگي، عوامل عفوني و شيميايي، اشعه و شيمي درماني، مسائل ژنتيكي و يائسگي زودرس ، منجر به ناباروري زوجهاي بسياري شده و لذا انجماد و نگهداري تخمك اقدامي بسيار اساسي در حفظ قدرت باروري و درمان ناباروري به شمار مي‌رود و از نظر اخلاق پزشكي نيز گامي بسيار مهم و ضروري است.
محمد مهدي آخوندي در ادامه افزود: محدوديت تعداد جنين‌هاي قابل انتقال به داخل رحم اين نياز را مطرح كرد كه محققان به دنبال راه هايي باشند كه امكان استفاده حداكثر از تخمكهاي بدست آمده را ايجاد نمايند و از آنجائيكه اين تخمكها در نتيجه مصرف داروهاي فراوان تحريك تخمك گذاري و با صرف هزينه‌هاي بالايي بدست آمده و همچنان با ريسك درمان مواجه است، نگهداري تخمك اهميت فوق‌العاده‌اي مي‌يابد.
وي خاطرنشان كرد: تكنولوژي انجماد و نگهداري طولاني مدت بايد به گونه‌اي باشد كه بهترين شرايط را براي زنده ماندن سلول فراهم نموده و سلول‌ها پس از ذوب مجدد، توانايي خود را در ادامه حيات و لقاح و ايجاد جنين حفظ نمايند.
اگر چه تاكنون به دليل محدوديت‌هاي تكنيكي امكان انجام اين امر به سهولت مقدور نبوده است ولي خوشبختانه امروزه علم پزشكي به اين موفقيت دست يافته و در كشورهاي مختلف امكان نگهداري و حفظ تخمكها فراهم شده است.
رئيس پژوهشكده ابن سينا تصريح كرد: در اين راستا مركز فوق تخصصي درمان ناباروري اين سينا براي اولين بار در ايران موفق به راه اندازي بانك نگهداري تخمك شده است و آمادگي كامل نگهداري تخمك در حرارت 196- درجه سانتيگراد به روش vitrification‌ را دارد. آخوندي در ادامه افزود: در افرادي كه به دلايلي مانند شغل، مايلند در سن بالا حامله شوند و يا به دلايل پزشكي مي‌بايست ديرتر باردار گردند، افرادي كه به بيماري‌هاي لگن مثل آندومترويوز مبتلا مي‌باشند، افراد مبتلا به سرطان قبل از راديوتراپي و شميي درماني و بيماري‌هاي خود ايمني مثل لوپوس ، همه از مواردي هستند كه مي‌توان از روش انجماد تخمك و نگهداري آن در بانك تخمك استفاده نمود.
متقاضيان مي توانند براي كسب اطلاعات بيشتر به مركز فوق تخصصي درمان ناباروري و سقط مكرر ابن سينا به آدرس تهران، خيابان شهيد باهنر( نياوران)، جنب پمپ بنزين ، پلاك 329 مراجعه نموده و يا با شماره 2283502 تماس حاصل نمايند.

/ 0 نظر / 17 بازدید