چه کسی جنسیت نوزاد را تعیین می کند؟ پدر یا مادر؟

   

ایسنا: دانشمندان علوم ژنتیک به تازگی دریافته‌اند؛ ژنهای پدر جنسیت نوزاد را تعیین می‌کنند.

 پژوهشگران دانشگاه نیوکاسل در این تحقیق روی هزاران خانواده مطالعه کرده‌اند.

والدین بیشتر این خانواده‌ها مایل بودند که بتوانند خودشان جنسیت فرزندشان را تعیین کنند.

این تحقیق که از سوی کوری گلاتلی، ‌دانشمند و پژوهشگر این دانشگاه صورت گرفته نشان داده است که مردها در واقع فاکتور موثر در افزایش احتمال پسر یا دختر شدن فرزندشان را از والدین خود به ارث می‌برند.

به این معنی که اگر مردی تعداد بیشتری برادر داشته باشد احتمال این که صاحب فرزند پسر شود بیشتر است و اگر تعداد بیشتری خواهد داشته باشد احتمال این که صاحب فرزند دختر شود، افزایش می‌یابد.

در این تحقیق روی 927 تاریخچه خانوادگی مطالعه شد که شامل اطلاعاتی از 556 هزار و 387 نفر از مردم شمال آمریکا و اروپایی مربوط به 1600 سال قبل بوده است.

دکتر گلاتلی در توضیح این یافته می‌گوید: مطالعه روی تاریخچه خانواده‌ها نشان داد اگر شما مایل هستید فرزند دختر یا پسر داشته باشید باید بدانید که این فاکتور ارثی است و در واقع این پدر خانواده است که ژنهای تعیین کننده جنسیت فرزندان را دارد در حالی که در زنان قابل پیش بینی نیست.

مردها جنسیت یک نوزاد را با توجه به این نکته تعیین می‌کنند که اسپرم آنها حاصل کروموزوم X یا Y باشد. کروموزوم X با کروموزوم X مادر ترکیب می‌شود و در نتیجه فرزند آنها دختر می‌شود اما اگر کروموزوم X با Y ترکیب شود فرزند آنها پسر خواهد شد.

محققان دانشگاه نیوکاسل تاکید کردند: در واقع پدر خانواده حامل ژنهایی است که وجود کروموزوم X یا Y را روی اسپرم کنترل و تعیین می‌کنند.

منبع

/ 0 نظر / 203 بازدید