موفقيت محققان ايراني در توليد رگ مصنوعي به كمك نانوالياف

thumbnail.aspx?q=1173205652943&id=5863a03887b758216807ad4b18892347

محققان مركز تحقيقاتي "بن ياخته" به عنوان يك مركز تحقيقاتي خصوصي با بهره گيري از تكنيك هاي نانوفناوري و مهندسي بافت براي نخستين بار موفق به توليد نوعي رگ مصنوعي با ويژگي هاي منحصر به فرد شدند.
به گزارش سلامت نيوز به نقل ازمهر، دكتر مهران كفاش، معاون مركز تحقيقاتي بن ياخته با اعلام اين خبر افزود: نمونه اوليه رگ مصنوعي حدود 9 ماه پيش در گردن يك گوسفند پيوند زده شد كه بر اساس آخرين اكو گرفته شده در روز پنجشنبه گذشته، اين رگ همچنان به عملكرد طبيعي خود ادامه مي دهد.
وي افزود: مركز تحقيقاتي بن ياخته در مرحله پيوند رگ با محققان دانشگاه علوم پزشكي تهران همكاري داشته است.
در ادامه اين نشست خبري در كه در پارك علم و فناوري دانشگاه تهران برگزار شد، دكتر يوسف محمدي، سرپرست پروژه رگ مصنوعي گفت: در حال حاضر در دنيا عروق غير تخريب پذير به صورت پروتز و در مدت زمان مشخصي پيوند زده مي شوند كه تهيه اين عروق تكنولوژي بالايي را مي طلبد و ساخت آن با قيمت بالا در انحصار چند شركت برجسته دنياست.

رئيس گروه پژوهشي بيومتريال و نانو تكنولوژي مركز "بن ياخته" اضافه كرد: فناوري مهندسي بافت طي 20 سال گذشته استراتژي جديدي با عنوان ساخت بافت هاي طبيعي در محيط آزمايشگاه از سلول هاي خود فرد را دنبال مي كند و داربست، سلول، فاكتورهاي رشد و سيستم هاي كشت اكنون از اجزاي اصلي مهندسي بافت هستند.
محمدي ياد آور شد: داربست يك محيط به شدت متخلخل و تخريب پذير است كه سلولها پس از كشت در داخل داربست به سرعت رشد كرده و با تخريب داربست، بافت طبيعي از سلولهاي كشت شده در محيط آزمايشگاه توليد مي شود.
براي توليد رگ مصنوعي با كمك تكنيك مهندسي بافت، عروق با قطر كوچك 2/1 تا 5 ميلي متر، هيبريدي متشكل از سه پليمر طبيعي و سنتزي، دو لايه و نانو ساختار در آزمايشگاه ساخته شد و سلول ها روي آن قرار گرفته اند كه در مراحل بعدي آزمايش به رگ طبيعي تبديل مي شود.

وي افزود: عروق ساخته شده اين امكان را مي دهند كه سلول‌هاي سنگ فرشي داخل عروق (اندوتليال) در سطوح داخلي داربست و سلول‌هاي عضلاني در سطوح خارجي كشت داده شوند كه در ابتدا آن را به شريان اصلي گوسفندي پيوند زديم و موفق به تحمل فشار خون بالا شد و به مرور زمان و پس از شش ماه شروع به تخريب كرده و تا دو سال مي تواند پاسخگو باشد.
سرپرست پروژه رگ مصنوعي گفت: هدف مركز تحقيقاتي :"بن ياخته" توليد انبوه رگ مصنوعي نيست بلكه هدف ارائه محصولات دانش محور است و پيش بيني مي شود كه حداقل سه سال و حداكثر 10 سال ديگر اين طرح به كاربرد باليني برسد .
هدف ما كشت سلول‌هاي "سنگفرشي" و عضلاني در دو طرف اين رگ است كه در صورت اين موفقيت مي توان پيوند اصلي را انجام داد. وي افزود: آزمون‌هاي صورت گرفته بر روي مدل هاي حيواني در شريان اصلي گردن گوسفند نشان داده است كه اين عروق از خواص مكانيكي به ويژه الاستيسيته بالايي برخوردار بوده و از نقطه نظر خواص فيزيكي، شيميايي، بيولوژيكي و مورفولوژيكي از شرايط مطلوبي برخوردار هستند و در حال حاضر عمليات مربوط به كشت سلول‌هاي اندوتليال در داخل اين عروق مصنوعي و سلول‌هاي عضلاني در سطوح خارجي عروق به وسيله بيوراكتورهاي ويژه كه توسط اين مركز طراحي و ساخته شده است، در حال انجام است.
محمدي با اشاره به ساير فعاليت هاي مركز تحقيقاتي بن ياخته ياد آور شد: علاوه بر داربست هاي تخريب پذير، عروق مصنوعي، غير تخريب پذير نيز با استفاده از اين تكنيك طراحي و ساخته شده است و در حال تحقيق بر روي بافت عصب، استخوان، غضروف، كبد و پوست توليد هستيم.

دكتر مهران كفاش در خصوص آغاز فعاليت مركز تحقيقاتي "بن ياخته" خاطرنشان كرد: اين مركز با هدف ارائه تحقيقات در حوزه علوم نوين و دستيابي به محصولات كاربردي جهت درمان بافت هاي آسيب ديده با جذب نخبگان علمي و صنعتي از حوزه هاي علوم پايه، فني و مهندسي و پزشكي و نيز ورود به فناوري هاي نو از جمله نانوتكنولوژي و بيولوژي سلولهاي بنيادي به عنوان اولين مركز خصوصي فعاليت خود را از سال 84 در حوزه مهندسي بافت و علوم نوين آغاز كرد.
وي اضافه كرد: اين مركز متولي تحقيقات مرتبط با طراحي، ساخت و شناسايي و اصلاح خواص بيومتريال هاي مورد استفاده در پزشكي است و طرح هاي تحقيقاتي در زمينه تعيين پروفايل بيان ژن هاي اختصاصي سلول، تعيين پروفایل miRNA هاي سلولي با تكيه بر تكنيك‌هاي بومي و تاييد شده و نيز طراحي و ساخت وكتورهاي اختصاصي بافت متمركز شده است.

كفاش بهره گيري از تكنيك هاي مهندسي بافت و توليد بسترهاي نانومتري زيست تخريب پذير در كشت و تكثير سلول‌هاي بنيادي و توليد بافت پوستي به منظور ترميم بافت هاي آسيب ديده را از ديگر موفقيت هاي اين مركز برشمرد.

/ 0 نظر / 13 بازدید