محققان با بهره گیری از مهندسی ژنتیک موفق به تولید سلول های بنیادی از مغز استخوان

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از رویترز  ،  پژوهشگران انگلیسی با انجام آزمایش هایی بر روی سلول های کشت شده آزمایشگاهی و موش ها نشان دادند سلول های بنیادی بالغ موسوم به سلول های بنیادی مزانشیمی می توانند سلول های سرطانی را هدف قرار داده و یک پروتیین کشنده را که فقط به سرطان حمله می کند و به بافت سالم طبیعی آسیب نمی رساند، به سوی تومور اعزام نمایند.
دکتر “مایکل لوبینگر” از دانشگاه کالج لندن و مجری این تحقیقات گفت: ما سلول هایی تولید کرده ایم که با رویکرد “بگرد و نابود کن”، بطور مشخص سلول های سرطانی را در سراسر بدن هدف قرار داده و پروتیین سرطان کش را به قسمتهای مورد نیاز بدن می فرستد.

یافته های این تحقیق در کنفرانس انجمن آمریکایی قفسه سینه در سن دیه گو ارائه شده است.

لوبینگر افزود: محققان در این مطالعه دو تحقیق را با یکدیگر تلفیق کردند. نخست اینکه، سلول های بنیادی مزانشیمی بطور ذاتی توانایی جستجوی تومورهای سرطانی را در سراسر بدن دارند.

پژوهشگران همچنین این سلول ها را به گونه ای دستکاری کردند که نوعی پروتیین ضدسرطانی موسوم به TRAIL را بیان و یا تولید کند.

این پروتیین فقط موجب از بین رفتن سلول های سرطانی می شود. محققان با تلفیق این دو رویکرد، سلولی تولید کردند که می تواند تومورهای سرطانی را در سراسر بدن یافته و از بین ببرد.
مطالعه بر روی سلولهای کشت داده شده در آزمایشگاه نشان داد، این سلول ها می توانند سلول های سرطانی ریه، پوست، سینه و گردن رحم را یافته و از بین ببرند. بسیاری از سلول های سرطانی نسبت به پروتیین TRAIL حساس هستند.

پژوهشگران این سلول ها را به موش های مبتلا به سرطان سینه تزریق و مشاهده کردند که سلول های مذکور توانستند بدون آسیب رساندن به بافت های سالم، تومورهای سرطانی را از بین ببرند.
با انجام این درمان ۳۸ درصد تومورها، بطور کامل از بین رفتند.

هدف از این مطالعه ، ارائه درمان سلولی برای انسان است که بطور خاص و مشخص سلول های سرطانی را هدف قرار دهد.

ویژگی جذاب این سلول ها این است که بدن آنها را مهاجم خارجی تشخیص نداده و پس نمی زند.

پژوهشگران با اشاره به لزوم انجام مطالعات بیشتر در این زمینه ابراز امیدواری کردند: آزمایش های انسانی این درمان طی دو تا سه سال آینده آغاز شود.

/ 0 نظر / 23 بازدید