دیابت مهم ترین علت نابینایی و قطع عضو در سطح دنیا به شمار می رود

یک فوق تخصص غدد و متابولیسم به عوارض متعددی که در پی ابتلا به دیابت بروز می‌کند اشاره و دیابت را مهم ترین علت نابینایی، نارسایی کلیوی و نیاز به دیالیز و قطع عضو در سطح دنیا عنوان کرد.

فرانک شریفی در گفتگو با خبرنگار سرویس بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، با بیان این مطلب که شایع ترین علل مرگ و میر در کل دنیا مربوط به سکته‌های قلبی است، افزود: دیابت مهمترین عامل خطر در بروز سکته‌های قلبی و مغزی می باشد.

رئیس مرکز بیماری‌های متابولیک زنجان، دیابت را یکی از شایع ترین بیماری‌های غدد درون ریز دانست که به دنبال افزایش قند خون به بیش از حد مجاز بدن بروز می‌کند.

شریفی ضمن تقسیم دیابت به نوع 1 و 2، دیابت نوع 2 را عمدتاً مختص بزرگسالان دانست و اظهار داشت: عواملی همچون کم تحرکی و تغذیه نامناسب مهمترین علت ایجاد دیابت نوع 2 می باشد.

وی افزود: اخیراً در کودکان نیز به دلیل کاهش تحرک و افزایش وزن، دیابت نوع 2 نیز قابل مشاهده است.

این پزشک متخصص وجود زمینه ژنتیکی را لازمه ابتلا به دیابت نوع 1 دانست و تصریح کرد: به دنبال اضافه شدن یک عامل محیطی نظیر ابتلا به یک عفونت ویروسی دیابت نوع 1 بروز خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: کودکان در سنین ورود به دبستان در اثر استرس و مواجه با ویروس‌های مختلف، همچنین در سن بلوغ به دنبال تغییرات هورمون‌های بدن و استرس‌های روحی در معرض ابتلا به دیابت قرار می گیرند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان این مطلب که دیابت در 50 درصد موارد فاقد علامت هشدار دهنده می‌باشد، پرنوشی، تکرر ادرار و پرخوری را شایع ترین علائم وجود دیابت دانست و اظهار داشت: در موارد شدید دیابت، کاهش وزن سریع طی چند هفته اتفاق می افتد.

شریفی احساس ضعف و گزگز اندام‌ها را از دیگر علائم قابل بروز در بیماری‌ دیابت دانست.

این فوق تخصص غدد افراد کم تحرک و دارای اضافه وزن، افراد دارای سابقه فامیلی در خویشاوندان درجه یک، زنان با سابقه مرده‌زایی یا تولد فرزندان با وزن بیش از 4 کیلوگرم، افزایش قند خون در دوران بارداری، سابقه بیماری کیست‌های متعدد تخمدان‌، فشار خون بالا، اختلالات چربی خون و بیماری‌های عروقی را به عنوان گروه‌های در معرض خطر ابتلا به دیابت معرفی کرد.

وی دیابت را بیماری غیرقابل درمان به طور قطع دانست و گفت: فرد مبتلا به دیابت تا پایان عمر می بایست تحت نظر بوده و از رژیم غذایی مناسب و در صورت نیاز از دارو استفاده نماید.

رئیس مرکز بیماری‌های متابولیک زنجان مهم ترین درمان دیابت را رژیم غذایی مناسب و ورزش عنوان کرد و افزود: در صورت عدم کاهش قند خون با این روش‌ها، نیاز به استفاده از داروهای ضد قند به دو صورت خوراکی و تزریقی خواهد بود.

شریفی انسولین را به عنوان فرم تزریقی درمان دیابت و تنها راه درمان در دیابت نوع 1 معرفی کرد و ادامه داد: دیابت نوع 2 در اکثر موارد با داروهای خوراکی قابل کنترل می باشد که در صورت عدم پاسخگویی این داروها نیاز به تزریق انسولین خواهد بود.

وی متذکر شد: اکثر بیماران دیابتی دارای بیماری‌های همراهی همچون فشار خون و چربی خون نیز می باشند که باید در کنار قند خون کنترل گردند.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم پمپ و قلم‌های انسولین و سرنگ‌های با کیفیت بالا را به عنوان تکنولوژی‌های تسهیل استفاده از انسولین نام برد و ابراز داشت: در ایران دسترسی بیماران دیابتی نیازمند انسولین، به این امکانات بسیار محدود و پرهزینه می باشد.

شریفی به هزینه‌های سرسام آور آنالوگ‌های جدید انسولین، نبود سرویس‌های بعد از فروش مطمئن و عدم حمایت بیمه‌ها از هزینه‌های درمان بیماران اشاره و ابراز داشت: استفاده از گلوکومتر (دستگاه کنترل قند خون) برای اغلب بیماران به دلیل مشکلات مالی و هزینه بالای نوارهای تست قند امکان پذیر نمی‌باشد.

وی استفاده از پمپ انسولین را در ایران بسیار محدود و در زنجان تقریباً غیرممکن عنوان کرد و افزود: حتی استفاده از قلم‌های انسولین که با درد بسیار کمتری برای بیمار همراه است، برای بسیاری از بیماران مقدور نمی باشد.

شریفی با بیان این مطلب که بیماران دیابتی عمدتاً توسط بخش‌های خیریه غیردولتی حمایت می‌شوند، ادامه داد: به نظر می‌رسد شرکت‌های بیمه گر به جای سرمایه گذاری روی پیشگیری از ابتلا به دیابت، به پرداخت هزینه‌های درمان عوارض ناشی از آن همچون عوارض چشمی، دیالیز و یا اعمال جراحی قلب تمایل بیشتری نشان می دهند.

این فوق تخصص عدد و متابولیسم به افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت توصیه کرد: با ورزش منظم نیم الی یک ساعته و حداقل سه روز در هفته، رعایت رژیم غذایی کم انرژی و کنترل وزن از ابتلا به دیابت پیشگیری نمایند.

رئیس مرکز بیماری‌های متابولیک زنجان افزود: قطع مصرف سیگار، عدم استفاده از غذاهای آماده تا حد امکان و استفاده از سبزیجات می تواند در پیشگیری از ابتلا به دیابت موثر باشد.

وی آمار ابتلا به دیابت در زنجان را نزدیک به 6 درصد جمعیت استان عنوان و یادآور شد: حدود 12 درصد افراد نیز در معرص خطر ابتلا به دیابت قرار دارند.

شریفی با تاکید بر اطلاع رسانی به مردم و ترویج فرهنگ ورزش و تغذیه مناسب، حمایت‌های مالی در راستای پیشگیری و درمان دیابت را خواستار شد و ابراز داشت: با این روش ها از بروز عوارضی همچون نابینایی، نارسایی کلیوی و سایر عواقب دیابت و تحمیل هزینه‌های ظاهری و پنهانی سنگین بر جامعه پیشگیری خواهد شد.

منبع

/ 0 نظر / 29 بازدید