وکتورهای رتروویروسی

fig4.jpg

 وکتورهای رتروویروسی
وکتورهای رتروویروسی بطور اساسی از انکورترورویروس
 MolV ( Moloney Leukemia Virus ) مشتق می شوند.
 این وکتورها بدلایل زیر از اول وکتورهایی بود که توسعه داده شد:
 - ساخت آسان
 - توانایی ترانس دوکسون انواع مختلف سلولی، با تداخل در ژنوم
 - غیر پاتوژن برای انساناین وکتورها می توانند 7 کیلو باز از DNA خارجی دارنده ی ترانس ژن را در خود جای دهد.
با وجود این امتیازات، تقسیم سلولی یکی از اساسی ترین مواردی بشمار می آید تا اینکه به وکتورها اجازه ی ترانس دوکسیون سلول و تداخل در ژنوم را بدهد. و این موضوع استفاده آن را محدود می کند.
برای حل این مشکل، وکتورهای ساختند که از Lentivirus مثل HIV مشتق شده اند. برخلاف انکورتروویروسها، این وکتورها قابلیت تداخل را حتا در کروماتین سلولهای تکثیر نشده هم توسعه دادند. (بکمک توانایی عبور پروویروسها به داخل غشای هسته ای).
این وکتورها هم در ویترو و هم در ویوو قابلیت ترانس دوکسیون دارد. و اگر بهمراه وکتورهای انکورتروویروس قرار گیرند، می توانند سلولهایی که تکثیر فعال ندارند را ترانس دوکسیون انجام بدهند. (سلولهایی مثل: هپاتوسیتها، سلولهای عضلانی و سلولهای بنیادی هماتوپواتیک).
یکی از معایب این دو نوع وکتور این است که با وارد شدن در ژنوم، قابل کنترل نیستند و این مساله می تواند موتاژن تداخلی را ایجاد کند.

اپرون

/ 2 نظر / 49 بازدید
حامد

سلام به دوست عزیز از اینکه از وبلاگ شما دیدن کردم خیلی خوشحالم وبلاگ بسیار جالبی و خواندنی و مفیدی دارید خوشحال می شم از وبلاگ من هم دیدن کنید

کاوه

پیروز جان سلام راستش من این وبلاگ رو دیده بودم اما شک داشتم که وبلاگ تو باشه. آخه قبلا یه وبلاگی بهم گفته بودی که تمام مطالبش تخصصی بود و به زبون ایتالیایی مینوشتی. از این یکی حداقل چیزایی میفهمیم. در اولین فرصت وبلاگتو به لینکهام اضافه میکنم. مرسی که بهم معرفیش کردی. سر فرصت حتما میشینم تمام مطالبشو میخونمُ شاید ما هم متخصص بیو تکنولوژی شدیم