شیوه جدیدی برای جوش دادن شکستگی استخوان

دانشمندان اسرائیلی در بیمارستان هداسا شیوه تازه ای یافته اند که به کمک آن می توان در داخل خون و مغز استخوان بیماران گرده های خون (پلاکت ها) و همچنین سلول های مادر (بنیادین) را جدا کرد و آن را برای جوش دادن شکستگی استخوان به کار برد. با کمک این شیوه که برای نخستین بار در جهان مورد ازمایش گسترده قرار گرفته، می توان از طریق تزریق پلاکت و سلول مادر به افرادی که دچار شکستگی استخوان شده اند به درمان سریع آن ها کمک کرد. پزشکان مرکز پژوهش های علمی در بیمارستان هداسا در اورشلیم که مبتکر این شیوه هستند می گویند که با کمک آن می توان زمان جوش خوردن استخوان را به یک سوم کاهش داد. با این شیوه همچنین می توان برخی موارد شکستگی استخوان را که با شیوه های رایج غیرقابل ترمیم است درمان کرد.
پروفسور مئیر لیبرگال رئیس بخش اورتوپدی در مرکز پژوهش ها در بیمارستان هداسا در اورشلیم و پروفسور ایتان گالون متخصص ژن درمانی، برای رسیدن به این شیوه پزشکی سالیان دراز به تحقیق و بررسی پرداختند و اکنون می گویند به راهی دست یافته اند که تحول بزرگی در امور درمانی در این زمینه محسوب می شود و قادر است بسیاری از مشکلاتی را که در ترمیم شکستگی استخوان وجود دارد از بین ببرد.
این شیوه درمانی جدید تا کنون روی هفت بیمار آزمایش شده و پزشکان می گویند که در همه موارد نتایج رضایت بخشی به دست آمده و حتی در یک مورد که استفاده از پیچ و مهره های ویژه به هدف جوش دادن شکستگی موثر نیافتاده، شیوه جدید درمانی کارساز بوده است. با این همه، شیوه درمانی جدید هنوز در مراحل نخست آزمایشی قرار دارد، گرچه نسبت به موثر بودن آن ابراز امیدواری بسیار می شود.
دانشمندان اسرائیلی می گویند: در یک مورد که ترمیم شکستگی استخوان به کمک پیچ و مهره ممکن بود 9 ماه به درازا بکشد، شیوه به کارگیری پلاکت و سلول مادر مدت درمان را به دو ماه کاهش داد.
پروفسور لیبرگال به خبرنگاران گفت: آزمایش های تیم پژوهشی به روی بیمارانی بین 16 سال تا 60 سال انجام گرفت. همه آنان افرادی بودند که ساق پای آن ها هنگام ورزش و یا تصادفات رانندگی و یا لغزش شکسته بود و با شیوه های درمانی متعارف، برای جوش دادن استخوان می بایست از پیچ و مهره استفاده می شد.
به گفته پروفسور لیبرگال، برخی انواع شکستی ها و یا ناهنجاری های استخوان از قبیل پوکی استخوان، شکستگی لگن خاصره و غیره را می توان با شیوه های درمانی متعارفی شفا بخشید و اهمیت شیوه جدید در آن است که می تواند شکستگی های دشوارتری را در مدتی کوتاه تر درمان کند. او می گوید: هنگامی که محل شکستگی استخوان از نظر آناتومی مساله ساز است، و در محلی که به حد کافی گوشت عضله و وتر عضلانی وجود ندارد، با شیوه جدید می توان نتایج بهتر و سریع تر گرفت.
در مورد جزئیات این شیوه درمانی، پروفسور لیبرگال می گوید: بیمار را مورد بیهوشی موضعی یا کلی قرار می دهند و در یک عمل جراحی کوتاه 50 میلی لیتر سلول هائی را از مغز استخوان بیرون می آورند که سازنده برخی یاخته های حیاتی هستند و از ناحیه ران نیز صد میلی لیتر خون بیرون می آورند که معمولا در مورد بیماران مبتلا به برخی انواع سرطان، برای انجام پیوند مغز استخوان مورد استفاده قرار می گیرد. سلول های بنیادین بالغ که می توانند انواع یاخته های دیگر را بسازند از آن جدا می شوند.
در پایان این عمل، بیمار به تخت بیمارستان بازگشت داده می شود و موادی را از بدن او بیرون آورده شده به لابراتوار مخصوص می فرستند. از میان میلیاردها یاخته مغز استخوان و سلول های مادر در خون، پلاکت ها و دیگر مواد مورد لزوم استخراج می شود و پس از آن که آماده شد، به بیمار تزریق می گردد.
پروفسور لیبرگال می گوید: به طور کلی با شیوه جدید می توان هر نوع شکستگی استخوان را که جوش خوردن آن ممکن است بین شش ماه تا نه ماه طول بکشد، و یا هر نوع دیگر را که با شیوه های رایج جوش نمی خورد درمان کرد.
با این همه، تیم پژوهشی هنوز یک سال کامل از هنگام انجام آزمایش های به عمل آمده زمان نیاز دارد تا نسبت به موفقیت نهائی این شیوه اطمینان صد در صد حاصل کند و نتیجه آن را در نشریات علمی به چاپ برساند. این تلاش علمی و پزشکی از ده سال پیش آغاز شده و تا کنون به مراحل بسیار امیدبخشی رسیده است.

/ 0 نظر / 35 بازدید