داروهای ژنتیکی: تطابق داروها با ساختار ژنتیکی افراد

فردیت ذاتی هر یک از انسان ها از ترکیب تجربیات (ساختار روانی) و ساختار بیولوژیک ناشی می شود. داروهایی که به صورت تولید انبوه وارد بازار می شوند شاید در درمان بعضی افراد موثر بوده در حالی که برای افراد دیگر چنین خاصیتی نداشته باشند. دلیل اين اختلاف، متفاوت بودن ساختار ژنتيك و رواني افراد است. الگوهایی که باعث به وجود آمدن پروتئین در سلول ها، بافت ها و ارگان های بدن می شود٬ در حقیقت نتیجه ای از عملیات های فیزیولوژیکی است که در افراد مختلف متفاوت هستند. همین اختلاف در الگوهای ساختاری موجود در بدن افراد، صنعت داروسازی را که سعی در تولید انبوه دارو برای همه دارد٬ به چالش می کشد.داروهای ژنتیکی در حقیقت در صدد تطابق داروها بر اساس ساختار ژنتیک افراد مختلف است. یعنی هر شخصی برای خود داروی مشخصی خواهد داشت که برای سایرین شاید تاثیر درمانی نداشته یا تاثیر کمتری داشته باشد. شرط لازم برای تولید داروهای ژنتیکی٬ بدست آوردن اطلاعات ژنتیکی تک تک افراد جامعه بوده٬ و چنین اطلاعات انبوهی مستلزم وجود زیر بنای جهانی برای انتفال، دریافت، ضبط و پردازش اطلاعات در هر روز است. البته حفاظت این اطلاعات و محرمانه نگه داشتن ساختار ژنتیکی افراد و جلوگیری از دسترسی افراد غیر متخصص نیز موضوعی است که حتماً باید مورد توجه قرار گیرد. منافعی که داروهای ژنتیکی حاوی آن ها خواهند بود را میتوان به شرح ذیل توضیح داد:الف - با وجود اطلاعات ژنتیکی افراد٬ دیگر نیاز به معاینات مکرر به صورت سعی و خطا وجود نخواهد داشت و بیماریهای افراد سریع تر تشخیص و مداوا خواهند شد.

ب - انتخاب داروها و تعیین میزان دوز استفاده توسط پزشکان مطابق ساختار ژنتیکی افراد صورت گرفته و در بیشتر مواقع با توجه به ساختار ژنتیکی مستعد بودن فرد نسبت به بیماری های خاص تشخیص داده شده و داروهای پیشگیرانه نیز تجویز خواهد شد.

ج- ریسک و تهدید عمده در این حالت٬ بی دقتی در کنترل دسترسی به ساختار ژنتیکی مردم است. همانطور که قبلاً اشاره شد چنانچه اطلاعات مربوط به ساختار ژنتیکی و مولکولی افراد مورد حفاظت قرار نگیرد، احتمال اینکه افراد تروریست یا متخاصم قادر به نابودی یک شخص خاص، یک خانواده، یا حتی یک قومیت٬ توسط سلاح های بیولوژیکی باشند٬ وجود خواهد داشت. در این حالت با دستکاری سلاح های بیولوژیکی و تنظیم کردن آنها با ساختار ژنتیکی افراد خاص، قتل عام این افراد بدون این که صدمه ای به دیگران برسد، میسر خواهد شد.

انديشكده وحيد

/ 0 نظر / 69 بازدید