روش درمانی جدید ام اس

اختصاصی ام.اس لینک - ترجمه از خانم آینا فخیمی - این روش درمانی فعلا فقط در کانادا امکان پذیر بوده و مطالعات پزشکی مربوط به آن در شهر اتاوا انجام می گردد. پرنتیس آخرین نفر از 24 داوطلب این درمان آزمایشگاهی ست.

پزشکان شهرهای ویندزور و اتاوای استان آنتاریوی کانادا، امید جدیدی به بیماران ام اس داده اند. آنها ادعا میکنند روش جدید درمانی کشف کرده اند که می تواند باعث طولانی مدت شدن دوره بهبود در بیماری ام اس گردد.

دکتر مارک فرید من، متخصص مغز و اعصاب اظهار داشت: طبیعت التهابی این بیماری تقریبا در تمام کسانی که پیوند مغز استخوان دریافت کرده اند متوقف شده است. دکتر فرید من، تحقیقات مربوط به این موضوع را با همکاری یک متخصص پیوند مغز استخوان به نام هارولد اتکینز انجام میدهد.

دکتر فرید من می گوید هنوز مرددم که بگویم پیوند مغز استخوان سلولهای بنیادی می تواند بیماری ام اس را درمان کند.

دوست ندارم امید واهی بدهم ولی باید بگویم که با انجام پیوند مغز استخوان، شاهد طولانی مدت شدن "دوره بهبود" در بیماران مبتلا به ام اس بوده ایم.

هارون پرنتیس سی و پنج ساله می گوید بسیار خوشحال است که در تحقیقاتی حضور دارد که در حال بررسی نظریه ای ست که معتقد است می تواند سیستم ایمنی بدن را به حالت طبیعی خود بازگرداند. او ادامه داد: به نوعی شبیه ریبوت سیستم کامپیوتر.

بیماری ام اس باعث میشود سیستم ایمنی بدن به غلاف چربی مانند میلین حمله نماید. این غلاف *  اکسونهایی را که وظیفه انتقال سیگنالهای الکتریکی ما بین سلولهای عصبی مغزی و** طناب نخاعی را بر عهده دارند احاطه کرده است. بنابراین حمله سیستم ایمنی بدن به غلاف میلین باعث ایجاد اختلال در برقراری ارتباط شده و نهایتا منجر به تضعیف و کم نیرو شدن ماهیچه ها میگردد.

دکتر فریدمن و دکتر اتکینز در نظر دارند نتایج حاصله از این تحقیق را اواخر امسال منتشر نمایند.

پرنتیس، اهل   *** بریتیش کلمبیاست و شغلش لوله کشی است. او به زندگی عادی خود ادامه میداد که برای نخستین بار بعضی از علائم بیماری ام اس مثل سرگیجه، از دست دادن تعادل، اشکال در راه رفتن و تاری دید را مشاهده کرد.


او زمانی که بیست و چهار سال داشت بینایی یکی از چشمهایش را از دست داد و در سال 1999 بیماریش به طور قطعی ام اس تشخیص داده شد.

او می گوید: از شنیدن اینکه به ام اس مبتلا شده ام بسیار شوکه شدم.

پرنتیس از طریق متخصص مغز و اعصاب خود با پروژه تحقیق در خصوص پیوند سلولهای بنیادی آشنا شد.

او اضافه کرد که دچار هیچ عارضه ی جانبی نشده و حتی موهایش که در شیمی درمانی ریخته بود مجددا شروع به رشد کرده اند. مهمتر از همه، علائم او دیگر وخیم تر نشده اند.

او می گوید این تحقیق بیشتر با هدف توقف پیشرفت بیماری ست تا درمان ضایعاتی که از قبل ایجاد شده است.

پرنتیس ادامه داد: بعضی از بیماران پس از انجام پیوند سلولی شاهد نشانه های بهبودی در بیماری خود بوده اند و این امر مرا امیدوار میکند. البته تا این حد هم که بیماری ام دیگر عود نکند، راضی هستم.

در حال حاضر این روش درمانی توسط تیم تحقیقاتی پزشکی در اتاوا انجام می شود. پرنتیس آخرین داوطلب از بیست و چهار بیماریست که به این درمان آزمایشگاهی پیوسته است.

از شرایط پیوستن به این درمان آزمایشگاهی _ در اکتبر سال 2000 اعلام شد _ این بود که بیمار به نوع پیشرونده ام اس مبتلا بوده و به طور جدی در معرض خطر ناتوان شده قرار داشته باشد.

انجمن ام اس کانادا که بودچه مالی این تحقیق آزمایشگاهی را تامین کرده است اعلام داشت که پیوند مغز استخوان، در کل خوب جواب داده است.

اما مقامات هشدار داده اند که در هر قدم از این روش درمانی احتمال بروز عواض جانبی جدی وجود دارد. این عوارض در صورت شدید بودن ممکن است در درصد کمی از بیماران حتی منجر به مرگ کردد. همانطور که یکی از داوطلبان این روش آزمایشگاهی در نتیجه مسمویت کبدی جان خود را از دست داد، که البته این امر منجر به اعمال تغییراتی در پروتکل تحقیقی این درمان آزمایشگاهی شد.

پا نوشت :
* آکسون یا آسه، زایده رشته‌مانند معمولاً بلندی‌ است که پیام عصبی را از یاخته عصبی به خارج هدایت می‌نماید و معنای لغوی‌ آن به معنی محور می‌باشد. نخاع در بدن انسان تجمع عظیمی از آکسونهای طویل است. آسه یا آکسون راه اصلی خروج پیام عصبی از یاخته عصبی است و معمولاً در انتها با یاخته عصبی بعدی ارتباطی خاص به نام سیناپس برقرار می‌کند که از طریق این سیناپس پیام سلول عصبی به یاخته بعدی منتقل می‌شود. آکسون یاخته‌های عصبی مسیر ارسال پیام این یاخته‌ها به یاخته‌های ماهیچه‌ای و یاخته‌های غدد مختلف بدن نیز می‌باشد. آسه برابر فارسی واژه آکسون و مصوبه فرهنگستان زبان فارسی است.

 ** طناب نخاعی (به انگلیسی: Spinal cord) از سوراخ پس سری تا سطح اولین یا دومین مهره کمری امتداد می‌یابد.

*** بریتیش کلمبیا (انگلیسی: British Columbia، فرانسوی: la Colombie-Britannique) غربی‌ترین استان کانادا است و در مجاورت اقیانوس آرام قرار دارد. پرجمعیت ترین شهر این استان، ونکوور نام دارد.


نویسنده: دالسون چن - نشریه ویندسور استار - سوم می 2010

/ 0 نظر / 222 بازدید